Zdrowe włosy, to piękne włosy.

EKSPERT Dr Ewa Minkowska 05.05.2017

Zdrowe włosy, to piękne włosy.

Włosy stanowią integralną biologicznie i chemicznie strukturę tkankową. Keratynowa zewnętrzna otoczka włosa w pełni zapobiega zarówno utracie składników wewnętrznych, jak i przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń zewnętrznych. Zapewnia to stałość składu chemicznego. Dlatego też w przypadku niedoboru spożywanego lub wchłanianego białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych i wody, wiązanie tychże substancji przez tworzące się białko włosa jest upośledzone. Właśnie w takim wypadku włosy mogą tracić blask. Niedobory, które powodują zmiany patologiczne we włosach, mogą być następstwem bardzo licznych zaburzeń metabolicznych, chorób z zespołem złego wchłaniania. Zdarzają się u osób będących na restrykcyjnych dietach lub wyniszczonych z powodu chorób nowotworowych.

Cienkie, łamliwe, przebarwione włosy mogą mieć osoby z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, osoby z niedoczynnością tarczycy lub z anemią.
Aby włosy nabrały dobrej kondycji, były lśniące i puszyste, przede wszystkim należy zdiagnozować oraz wyleczyć chorobę podstawową oraz wyrównać stwierdzone niedobory witamin i mikroelementów. Należy również stosować optymalną, wieloskładnikową dietę i nie zapomnieć o nawadnianiu organizmu.

Profilaktycznie można stosować suplementy diety, w skład których wchodzą: biotyna, witaminy z grupy B, witamina D3, cynk, wapń.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
16.03.2018

Dermomakijaż. Dlaczego warto kosmetyki drogeryjne zastąpić tymi z apteki

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
14.03.2018

Antyoksydanty w kosmetyce. Dlaczego tak ważne jest stosowanie ich na co dzień?

czytaj więcej