Wrażliwa skóra dziecka (i rodzica) w słońcu

EKSPERT Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska 08.06.2017
Skóra - największy narząd w naszym organizmie. Pełni między innymi funkcję ochronną, termoregulującą i wydzielniczą. Odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego, bierze udział w metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów, ale i hormonów oraz witamin.

Skóra wrażliwa na przegrzanie

Im młodsze dziecko tym jego skóra bardziej różni się od skóry dorosłego człowieka. U noworodka jest ona cienka, bardziej delikatna, mniej elastyczna i jaśniejsza (słabiej produkuje barwnik, a co za tym idzie jest też bardziej wrażliwa na światło słoneczne). Skóra takiego maluszka jest również bardziej wrażliwa na przegrzanie - ze względu na mniejszą ilość gruczołów potowych.
Kiedy przychodzą pierwsze ciepłe dni, w euforii zdejmujemy kurtki, bluzy i sweterki, by wchłonąć jak najwięcej ciepła, poczuć słońce na swojej skórze. Warto jednak pamiętać o tym, jak wrażliwa jest nasza skóra, a tym bardziej skóra naszego dziecka i odpowiednio o nią zadbać.

Jak odpowiednio chronić skórę dziecka

Ochrona skóry przed słońcem to nie tylko jej lepszy wygląd, ale i mniejsze ryzyko nowotworu tego narządu w przyszłości.
Według niektórych badań już pięciokrotne ciężkie poparzenie słoneczne (powodujące powstanie pęcherzy) młodych kobiet o jasnej skórze w wieku od 15 do 20 lat zwiększa o 80% ryzyko powstania czerniaka skóry, a o 68% ryzyko powstanie nieczerniakowych raków skóry (raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego).
U noworodków i małych niemowląt nie powinno się w ogóle wystawiać skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zaleca się unikać spacerów z dzieckiem w pełnym słońcu (w godzinach miedzy 11 a 15). Nie chodzi o rezygnację ze spaceru, ale wybranie miejsca częściowo zadrzewionego.

Młodsze dziecko można ukryć w cieniu budki od wózka czy parasolki, a starszemu nałożyć czapeczkę lub kapelusik - osłonią niezwykle wrażliwą skórę twarzy. Jeśli to możliwe powinno się ubierać dziecko w lekką, bawełnianą odzież tak, by promienie słoneczne nie miały bezpośredniego wpływu na skórę. Zaleca się również stosowanie kremu z filtrem (współczynnik ochrony minimum 30 SPF, a dla dziecka nawet 50 SPF) minimum 20 minut przed wyjściem - potrzeba chwili, aby się wchłonął. Jego właściwe nałożenie zaowocuje lepszym wyglądem skóry po każdej wizycie na dworze (pamiętaj o uszach, ramionach i karku dziecka).

Wybór kremu powinien być adekwatny do wieku dziecka. Nie zachłystujmy się słońcem - stopniowo wydłużajmy czas pobytu na świeżym powietrzu w kolejnych dniach.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej