Wpływ smogu na skórę i cerę

EKSPERT Karolina Zwierkowska 02.03.2018
Jakość powietrza w Polsce drastycznie spada, w szczególności w okresie zimowym. Od kilku lat o tej porze roku z dużą częstotliwością ogłaszane są alerty smogowe - jego poziom potrafi przewyższyć nawet kilkaset procent dozwolonych norm. Wiemy, że jest to niekorzystne dla naszych płuc. Ale jaki to ma wpływ na naszą skórę? I jak chronić ją przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń?

W okresie zimowym i wczesnowiosennym jednym z największych wrogów naszej skóry jest smog. Groźne są zwłaszcza cząstki pyłu mające w sobie aż 150 różnych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na stan naszej cery i jej regenerację. Ten cichy truciciel sprawia, że nasza skóra jest silnie zanieczyszczona, szara, szorstka, i bardzo przesuszona. Efektem tego jest zmiana w naszym wyglądzie – sprawiamy wrażenie zmęczonych i starszych niż w rzeczywistości jesteśmy.

Smog i jego działanie

  • sprawia, że skóra staje się sucha - smog niszczy barierę ochronną, przez co skóra staje się sucha, a co za tym idzie – bardziej podatna na zmarszczki,
  • skóra staje się bardzo szorstka i niemiła w dotyku - osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra nie ma jak oddychać,
  • skóra staje się podatna na alergie - pokrzywki, atopowe zapalenie skóry czy trądzik,
  • skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa - naruszona jest jej bariera ochronna, przez co silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • na skórze występują ciemne plamy - smog może powodować widoczne przebarwienia skóry. Ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim.
Jak poprawić kondycję skóry i chronić ją przed smogiem?

Ochrona i pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dogłębne, ale delikatne oczyszczanie skóry. Świetnie sprawdzi się tutaj płyn micelarny – jako pierwszy etap – złagodzi podrażnienia i wygładzi skórę. Drugi krok to użycie pianki lub delikatnej kostki myjącej, które wraz z wodą dokładnie oczyszczą cerę z pyłu, resztek makijażu i nadmiaru sebum. Ostatni gest to tonizowanie skóry który jest bardzo ważnym elementem i nie należy go pomijać. Każdy rodzaj skóry wymaga użycia toniku, po uprzednim oczyszczeniu jej z zanieczyszczeń. Taki gest stabilizuje płaszcz hydrolipidowy skóry i przywraca jej odpowiednie pH.

Tak przygotowaną skórę należy potraktować mocnym arsenałem regenerującym i chroniącym przed uderzeniem smogu! Tutaj na ratunek wkraczają kremy, które w swoim składzie powinny zawierać silnych sprzymierzeńców takich jak:

  • witaminę E - znaną z działania przeciw wolnym rodnikom
  • witaminę B - przywraca naturalną barierę ochronną skóry
  • witaminę C - niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt
Dobierając krem lub serum warto zwrócić uwagę na resztę składu. Unikaj parabenów i konserwantów – one dodatkowo zapychają i nie pozwalają oddychać skórze!

Pamiętaj, że ochrona przed niekorzystnym działaniem smogu powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. Zdrowa i zrównoważona dieta bogata w warzywa i owoce pozwoli w pełni wykorzystać działanie kosmetyków. Jeśli masz taką możliwość ogranicz też przebywanie na powietrzu, kiedy wskaźniki pokazują wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
19.09.2018

Wszystko o… hydrolatach! Czym są wody kwiatowe i dlaczego warto je stosować?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
13.09.2018

Nie trać koloru z głowy! Skuteczne sposoby na zachowanie koloru włosów farbowanych!

czytaj więcej