Wpływ smogu na skórę i cerę

EKSPERT Karolina Zwierkowska 02.03.2018
Jakość powietrza w Polsce drastycznie spada, w szczególności w okresie zimowym. Od kilku lat o tej porze roku z dużą częstotliwością ogłaszane są alerty smogowe - jego poziom potrafi przewyższyć nawet kilkaset procent dozwolonych norm. Wiemy, że jest to niekorzystne dla naszych płuc. Ale jaki to ma wpływ na naszą skórę? I jak chronić ją przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń?

W okresie zimowym i wczesnowiosennym jednym z największych wrogów naszej skóry jest smog. Groźne są zwłaszcza cząstki pyłu mające w sobie aż 150 różnych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na stan naszej cery i jej regenerację. Ten cichy truciciel sprawia, że nasza skóra jest silnie zanieczyszczona, szara, szorstka, i bardzo przesuszona. Efektem tego jest zmiana w naszym wyglądzie – sprawiamy wrażenie zmęczonych i starszych niż w rzeczywistości jesteśmy.

Smog i jego działanie

  • sprawia, że skóra staje się sucha - smog niszczy barierę ochronną, przez co skóra staje się sucha, a co za tym idzie – bardziej podatna na zmarszczki,
  • skóra staje się bardzo szorstka i niemiła w dotyku - osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra nie ma jak oddychać,
  • skóra staje się podatna na alergie - pokrzywki, atopowe zapalenie skóry czy trądzik,
  • skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa - naruszona jest jej bariera ochronna, przez co silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • na skórze występują ciemne plamy - smog może powodować widoczne przebarwienia skóry. Ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim.
Jak poprawić kondycję skóry i chronić ją przed smogiem?

Ochrona i pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dogłębne, ale delikatne oczyszczanie skóry. Świetnie sprawdzi się tutaj płyn micelarny – jako pierwszy etap – złagodzi podrażnienia i wygładzi skórę. Drugi krok to użycie pianki lub delikatnej kostki myjącej, które wraz z wodą dokładnie oczyszczą cerę z pyłu, resztek makijażu i nadmiaru sebum. Ostatni gest to tonizowanie skóry który jest bardzo ważnym elementem i nie należy go pomijać. Każdy rodzaj skóry wymaga użycia toniku, po uprzednim oczyszczeniu jej z zanieczyszczeń. Taki gest stabilizuje płaszcz hydrolipidowy skóry i przywraca jej odpowiednie pH.

Tak przygotowaną skórę należy potraktować mocnym arsenałem regenerującym i chroniącym przed uderzeniem smogu! Tutaj na ratunek wkraczają kremy, które w swoim składzie powinny zawierać silnych sprzymierzeńców takich jak:

  • witaminę E - znaną z działania przeciw wolnym rodnikom
  • witaminę B - przywraca naturalną barierę ochronną skóry
  • witaminę C - niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt
Dobierając krem lub serum warto zwrócić uwagę na resztę składu. Unikaj parabenów i konserwantów – one dodatkowo zapychają i nie pozwalają oddychać skórze!

Pamiętaj, że ochrona przed niekorzystnym działaniem smogu powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. Zdrowa i zrównoważona dieta bogata w warzywa i owoce pozwoli w pełni wykorzystać działanie kosmetyków. Jeśli masz taką możliwość ogranicz też przebywanie na powietrzu, kiedy wskaźniki pokazują wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
18.12.2018

Ciekawe i inspirujące pomysły na prezent dla każdego

czytaj więcej
EkspertDr Ewa Minkowska
17.12.2018

Makijaż permanentny - jak zadbać o skórę po zabiegu?

czytaj więcej