Woda termalna Avene w sprayu – zastosowanie w chorobach skóry

EKSPERT Dr Dariusz Kłos 14.06.2018
Woda termalna to znacznie więcej niż sama woda. Woda termalna pochodzi z naturalnych źródeł ukrytych w głębi ziemi, nazwanych gorącymi źródłami. Wysoka temperatura tych źródeł powoduje, iż wszystkie minerały i naturalne elementy zostają rozpuszczone w wodzie, która wędruje przez skały i glebę, wypływając w swoim zewnętrznym ujściu w pobliżu miasteczka Avene. Innymi słowy, woda termalna zostaje zaopatrzona w śladowe mikroelementy o niskiej zawartości minerałów i obojętnym pH.

Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy po raz pierwszy w historii ludzkości zastosowano wodę termalną w celu rehabilitacji lub leczenia różnych chorób przewlekłych, tj. schorzenia reumatologiczne, dermatologiczne czy układu oddechowego. Ale historia wody termalnej Avene zaczyna się w roku 1743, kiedy to powstało pierwsze spa wykorzystujące unikalne właściwości wspomnianej wody.

W licznych badaniach klinicznych udowodniono, iż ten naturalny skarb matki ziemi poprzez swoje właściwości kojąco-łagodzące może w znacznym stopniu pomóc osobom z takimi schorzeniami skóry, jak egzema (choroby o charakterze wyprysku-w tym również Atopowe Zapalenie Skóry), łuszczyca czy rybia łuska.

Trudno się więc dziwić, iż w dobie poszukiwania terapii opartych na darach natury, woda termalna stała się obiektem licznych badań naukowych.

Badania nad właściwościami wody termalnej trwają już ponad 30 lat.

Do dnia dzisiejszego skuteczność terapii wodą termalną Avene potwierdzono w ponad 150 badaniach, zarówno in vitro, jak i klinicznych.

Za wyjątkowe właściwości wody termalnej Avene odpowiadają:

  • Skład mineralny
Klasyfikowana, jako woda z niską zawartością minerałów zawiera jony wapnia, magnezu i dwuwęglanów. Charakteryzuje się znaczną ilością krzemianów, niską zawartością sodu oraz proporcją jonów wapnia do magnezu 2:1 (wyrażoną w mg/l), oraz neutralnym pH. Zawiera ponadto wiele śladowych pierwiastków, korzystnych dla skóry.

Stosunek jonów wapnia do magnezu pełni kluczową rolę w różnicowaniu keratynocytów (komórki naskórka). Różnicowanie to jest zaburzone w chorobach skóry, takich jak AZSczy łuszczyca. Wspomniana wartość tego stosunku jonów wspomaga prawidłowe różnicowanie się komórek naskórka. 

  • Właściwości biologiczne
Po 12 latach badań zidentyfikowano typ mikroflory bytującej w wodzie termalnej, która wytwarza substancje aktywne odpowiadające częściowo za skuteczność wody termalnej Avene.

Opatentowany ekstrakt ze wspomnianych bakterii pozwolił na stworzenie aktywnej substancji, wykorzystywanej w niezwykle skutecznym emoliencie marki Avene - Xeracalmie (w ostatnich rekomendacjach Europejskiego Forum Dermatologii Xeracalm został wymieniony jako jeden z 3 Emolientów Plus-o wyższej skuteczności w porównaniu z innymi emolientami).

Kiedy w szczególności stosować wodę termalną Avene?

  • Atopowe Zapalenie Skóry
Stosowanie wody termalnej w sprayu dwukrotnie w ciągu dnia jednocześnie z emolientem w większym stopniu zmniejsza suchość skóry, rumień, złuszczanie naskórka, wysięk i powstawanie strupów w porównaniu z pacjentami stosującymi tylko emolient.

Porównanie efektu terapii pozwoliło na wysunięcie wniosku, iż większa poprawa w redukcji objawów zapalnych spowodowana była dodatkowym zastosowaniem wody termalnej.

  • Inne schorzenia
Korzystny wpływ wody termalnej w sprayu udowodniono u pacjentów po oparzeniach (kompresy nasączone wodą termalną Avene stosowano 3 razy dziennie przez 15 minut), w świądzie pochwy (spray stosowano 6 razy dziennie przez 12 dni). Po raz pierwszy u pacjentów poparzonych zastosowano wodę termalną Avene na szeroką skalę w roku 1871  u ofiar Wielkiego Pożaru w Chicago, gdzie dostarczono wspomnianą wodę w zamykanych butelkach.

  • Terapia uzupełniająca
Kojące działanie wody termalnej Avene w sprayu wykorzystano w łagodzeniu objawów towarzyszących stosowaniu leków miejscowych do leczenia trądzikujak również po zabiegach medycyny estetycznej(peelingi, laseroterapia, terapia fotodynamiczna).

  • Skóra wrażliwa i nadreaktywna
Z problemem skóry wrażliwej i nadreaktywnej boryka się duża grupa pacjentów, szczególnie kobiet. Objawami tego typu skóry są: mrowienie, uczucie gorąca, czasami ból i świąd spowodowany różnymi czynnikami (fizycznymi, chemicznymi, psychologicznymi i hormonalnymi), które u zdrowych ludzi nie wywołują tego typu reakcji.

Nie sposób w tym momencie nie wspomniećo skórze zmęczonej słońcem, nawet w przypadku stosowania filtrów przeciwsłonecznych - kilkakrotne zastosowanie sprayu w słoneczny dzień przyniesie jej wyczuwalną ulgę i ukojenie.

Udowodniono, iż kilkakrotne stosownie sprayu z wody termalnej Avene jest bardzo korzystne w kuracjach skóry wrażliwej jak również w ostrych fazach zapalnych i alergicznych takich schorzeń jak trądzik różowaty, egzema(choroby o charakterze wyprysku) łojotokowe zapalenie skóry.

Wspomniane powyżej badania, to typowe badania kliniczne z udziałem pacjentów, oprócz nich w licznych badaniach farmakologicznych ( badania na hodowlach tkankowych, eksplantach ludzkiej skóry) wykazano działanie przeciwzapalne, przeciwpodrażnieniowe, korzystny wpływ na metabolizm i strukturę komórek naskórka, działanie antyoksydacyjne.

Jakość i skład wody termalnej Avene są bezustannie kontrolowane, aby zapewnić pacjentom wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tej wody przez pacjentów z problemami skóry, o których wspomniałem powyżej.

Jeżeli nie jesteście pewni, czy woda termalna Avene może być korzystna w Waszym przypadku, dermatolog pomoże w podjęciu decyzji, czy warto spróbować tej formy balneoterapii.

 

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej