Włosy pod ochroną – jak dobrać pielęgnację do porowatości włosów

EKSPERT Karolina Zwierkowska 26.11.2018
Być może nigdy nie spotkałyście się z terminem porowatość włosów. Warto nadrobić te zaległości, bo jest to niezwykle ważny aspekt w kontekście pielęgnacji włosów. Wskazuje na ich stan oraz produkty, których warto używać, aby skutecznie poprawić ich wygląd.

Co to jest porowatość włosa?

Porowatość włosa to inaczej odchylenie łusek włosa od jego rdzenia. Im większe jest odchylenie, tym stopień porowatości jest większy, a co za tym idzie włosy są bardziej zniszczone. Określenie tego parametru jest niezwykle ważne przy dobieraniu kosmetyków pielęgnacyjnych. Odpowiednie produkty mogą znacznie poprawić kondycję włosów, sprawią, że staną się lśniące, gładkie i zdrowe. Nieprawidłowo dobrany kosmetyk może być nieskuteczny lub przeciwnie – nadmiernie obciążyć włosy.

W jaki sposób można zbadać stan włosów?

  1. Najlepiej byłoby udać się do gabinetu trychologicznego. Tam specjalista przy pomocy odpowiedniego sprzętu obejrzy dokładnie włosy i od razu zaproponuje sposób ich pielęgnacji.
  2. Pewnym źródłem informacji o porowatości jest także badanie mikroskopowe. Jeśli mamy dostęp do mikroskopu, warto z niego skorzystać, by obejrzeć, jak układają się łuski włosa.
  3. Test szklanki – polega on na umieszczeniu włosa w szklance wypełnionej wodą. Włos wysokoporowaty szybko opadnie na dno, włos o niskiej porowatości będzie długo utrzymywał się na powierzchni.
  4. Dotyk – przesuwamy palcami po powierzchni włosa w kierunku od końcówki do cebulki. Jeśli poczujemy nierówności, oznacza to, że mamy włosy wysokoporowate. Przy niskoporowatych włosach palce będą sunąć gładko.
  5. Przyjmuje się też, że włosy kręcone ze swojej natury są wysokoporowate, natomiast proste mają niski lub średni stopień odchylenia łusek. Jednak jeśli włosy poddawane są częstemu suszeniu, prostowaniu, farbowaniu, rozjaśnianiu oraz stosuje się duże ilości kosmetyków do stylizacji, to możemy mieć pewność, że struktura włosa nie jest gładka, a łuski są odchylone.
Sposób pielęgnacji włosów o różnym stopniu porowatości.

W jaki sposób dobrać pielęgnację do stopnia porowatości włosa? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków?

1. Włosy niskoporowate to takie, które mają gładką strukturę, łuski przylegają ściśle do rdzenia włosa. Są uznawane za najzdrowsze włosy, nie wymagają więc intensywnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – łatwo je obciążyć i sprawić, że będą wyglądały na ciężkie i przetłuszczone. Takie włosy są odporne na stylizację, co ma swoje dobre i złe strony. Plusem jest to, że nawet intensywne zabiegi stylizacyjne, suszenie czy farbowanie nie niszczą ich struktury. Niestety, bardzo trudno je ułożyć, co dla wielu kobiet może być minusem. Do pielęgnacji najlepiej używać produktów delikatnych, łagodnych, które jednocześnie będą chroniły strukturę włosa. Produkt powinien być łatwy w spłukiwaniu, aby na włosach nie zostawały jego resztki, które mogłyby je obciążać.

2. Włosy średnioporowate są najczęściej występującym typem włosów. Łuski ułożone są dość regularnie i nieznacznie odstają od rdzenia. Są łatwe pielęgnacji, bardzo łatwo także podlegają stylizacji. Do tego typu włosów najlepiej używać kosmetyków, które naturalnie je odżywią nie obciążając ich przy tym. Warto poszukać produktów zawierających roślinne olejki, np. olejek z awokado czy olejek ze słodkich migdałów. Dzięki nim włosy będą błyszczące i gładkie, a przy tym lekkie i miękkie. Zawartość olejków ułatwia także ich rozczesywanie.

3. Włosy wysokoporowate są najtrudniejsze w pielęgnacji. Mają nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od kory włosa i bardzo łatwo reaguje na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Wysoka porowatość może być efektem zniszczeń wywołanych przez nieodpowiednią pielęgnację, intensywne zabiegi fryzjerskie czy niedostateczną ochronę. Mogą też być takie z natury. Bez względu na przyczynę, trzeba bardzo dbać o pielęgnacje takich włosów, ponieważ są niezwykle wrażliwe i podatne na zniszczenia. Powinny być przede wszystkim odpowiednio odżywione. Ważna jest również ich ochrona przed niekorzystnym wpływem suszenia, farbowania czy innych zabiegów fryzjerskich. Warto poszukać produktów, które zawierają mleczko z papirusa. Ten unikatowy składnik wygładza włosy, pozwala nad nimi zapanować, a przy tym chroni je przed działaniem wysokiej temperatury. Ułatwia także rozczesywanie i układanie fryzury.

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Aby zmienić porowatość włosów trzeba przede wszystkim zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Jeśli do tej pory były często farbowane, prostowane, suszone suszarką, a przy tym nie miały żadnej ochrony, to wystarczy zmienić nawyki, aby poprawić stan swoich włosów. Efekt nie będzie widoczny od pierwszego użycia szamponu, balsamu czy maski, ale regularne stosowanie produktów spowoduje lepszą kondycję włosów. Ważne jest też to, żeby nowe, odrastające włosy były dobrze traktowane. Dlatego należy dbać o włosy zawsze, nie tylko wtedy, kiedy już zostaną zniszczone.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej