Trądzik różowaty – jak pielęgnować skórę dotkniętą jego objawami? Amerykańscy dermatolodzy podpowiadają!

EKSPERT Dr Dariusz Kłos 06.02.2018

6 wskazówek amerykańskich dermatologów dotyczących pielęgnacji skóry u pacjentów z trądzikiem różowatym.


Nawet w przypadku farmakologicznego leczenia trądziku różowatego, prawidłowa pielęgnacja skóry może przyczynić się do zauważalnej poprawy wyglądu pacjenta, poprzez poczucie zwiększenia komfortu skóry, poprawę rezultatów leczenia, poprawę ogólnej kondycji skóry oraz zmniejszenie liczby zaostrzeń w przebiegu choroby.


Trądzik różowaty - 6 wskazówek najczęściej przekazywanych przez lekarzy dermatologów:


1. Oczyszczanie twarzy

 • Twarz należy oczyszczać bardzo delikatnie, dwa razy dziennie. Z obserwacji lekarzy wynika, że pacjenci borykający się z tym schorzeniem bardzo często w sposób niewystarczający oczyszczają twarz, co przyczynia się do podrażnienia skóry w tym miejscu. Efektywne oczyszczenie skóry twarzy w sposób nie powodujący jej podrażnienia polega na stosowaniu łagodnego, dedykowanego pacjentom z trądzikiem różowatym środka oczyszczającego (nie należy stosować mydła).
 • Środek do oczyszczania twarzy należy nakładać koniuszkami palców, stosując ruchy okrężne.
 • Środek czyszczący należy zmyć letnią wodą, używając jedynie opuszków palców. Czynność należy wykonać bardzo dokładnie - w przypadku pozostawienia środka czyszczącego na skórze, może on powodować jej podrażnienia.
 • Skórę twarzy należy osuszyć czystym bawełnianym ręcznikiem poprzez jego kilkakrotne przyłożenie do twarzy - nie należy pocierać nim twarzy.
 

2. Codzienne nawilżanie

 • Bez względu na to, czy trądzik różowaty powoduje, że skóra jest sucha czy tłusta, ważnym jest, aby ją nawilżać. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu i natłuszczeniu, woda w skórze zostaje zatrzymana, co może zmniejszyć podrażnienia i zwiększyć uczucie komfortu. Badania pokazują, że nakładanie ”przyjaznych skórze” środków nawilżających lub kremów regenerujących barierę skórno-naskórkową, mogą również poprawić rezultaty leczenia farmakologicznego. Jako przykład można podać wyniki opublikowanego badania klinicznego, w którym pacjenci stosujący żel z metronidazolem (lek często przepisywany pacjentom z trądzikiem różowatym) dwukrotnie w ciągu dnia stosowali również jako pielęgnację delikatny, niepodrażniający krem nawilżający na jednej połowie twarzy.
  Po 15 dniach, skóra nawilżanej strony twarzy była mniej sucha, mniej łuszcząca się i mniej szorstka. Pacjenci odczuwali również większy komfort po stronie twarzy, na której stosowano krem nawilżający. Inne badania potwierdziły te spostrzeżenia.
 

3. Ochrona skóry twarzy przed promieniowaniem słonecznym przez cały rok

 • Promieniowanie słoneczne może zaostrzyć trądzik różowaty - to tak naprawdę najczęstsza przyczyna zaostrzeń w przebiegu wspomnianego schorzenia. Nawet u ludzi z ciemną skórą, po przebywaniu na zewnątrz w promieniach słonecznych obserwuje się wspomniane zaostrzenia. Aby tego uniknąć, każdego dnia przed wyjściem z domu należy nałożyć filtry przeciwsłoneczne, bez względu na to, czy dzień jest pochmurny czy słoneczny.

  W jaki sposób wybrać filtry słoneczne przeznaczone dla osób z trądzikiem różowatym.
Dermatolodzy zalecają stosowanie filtrów słonecznych z:

 • tlenkiem cynku, dwutlenkiem tytanu lub z dwoma wspomnianymi składnikami
 • Silikonami* (np.: dimethicone, orcyclomethicone lub cyclomethicone)
 • Bez zapachów
 • O szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej
 • SPF≥30
* Silikony zabezpieczają przed generowaniem wolnych rodników przez dwutlenek tytanu

 

4. Wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym

 • W przypadku tego schorzenia wiele produktów do pielęgnacji skóry twarzy może ją podrażniać, w tym oprócz wcześniej już wymienionych produktów do oczyszczania, nawilżania i ochrony przeciwsłonecznej znaczenie mają również stosowane kosmetyki do makijażu.
 • Dermatolodzy przy wyborze wspomnianych produktów zalecają wnikliwe zapoznanie się z listą składników danego kosmetyku.

Chorując na trądzik różowaty należy unikać następujących składników:


 • Alkohol
 • Kamfora
 • Substancje zapachowe
 • Kwas glikolowy
 • Kwas mlekowy
 • Mentol
 • Laurylosiarczan sodu* ( często dodawany jako środek pieniący do szamponów i past do zębów)
 • Mocznik
*laurylosiarczan sodu-obecnie producenci kosmetyków stosują mniej drażniące związki pochodne siarczynów, których nazwa angielska jest bardzo zbliżona: Sodium Laureth Sulfate jest mniej drażniący a przez to mniej szkodliwy niż Sodium Lauryl Sulfate

W celu uniknięcia podrażnienia skóry należy stosować kremy zamiast płynów lub żeli oraz nigdy nie należy stosować środków ściągających lub tonerów.

 

5. Test produktu przed pierwszym nałożeniem na twarz

 • Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowano konkretnego produktu lub pacjent ma wrażenie, iż cokolwiek nie zastosuje, powoduje to pieczenie skóry twarzy, bardzo pomocnym może być wykonanie prostego testu tolerancji. Aby go wykonać, niewielką iloś
 • produktu należy nałoży
 • w pobliżu powierzchni skóry skłonnej do występowania zmian w przebiegu trądziku różowatego (ale nie na tę powierzchnię). W przypadku podrażnienia skóry w ciągu 72 godzin od nałożenia produktu nie należy go stosować.
 

6. Unikanie podrażnień skóry

 • Wszystko, co podrażnia skórę pacjenta może pogorszyć obraz kliniczny choroby. Aby temu zapobiec, należy unikać pocierania lub szorowania twarzy. W praktyce oznacza to unikanie myjek, gąbek oraz jakichkolwiek środków złuszczających.
 

Korzystając z powyższych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji skóry twarzy można w znacznym stopniu poprawić jej kondycję u pacjentów ze skórą skłonną do trądziku różowatego.

W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiednich produktów, które nie powodują podrażnienia skóry, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza dermatologa, który po dokładnym zbadaniu danego pacjenta, może zarekomendować najbardziej odpowiednie produkty.

 

Referencje
American Academy of Dermatology. “Proper skin care lays the foundation for successful acne and rosacea treatment.”

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej