Przewlekła egzema skóry rąk

EKSPERT Dr Ewa Minkowska 02.02.2018

Czym jest przewlekła egzema skóry rąk

Przewlekła egzema skóry rąk jest bardzo często występującą postacią wyprysku. Powstaje ona w wyniku kontaktu z alergenem, z którym pacjent zetknął się w życiu zawodowym lub codziennym. Jest to immunologiczna odpowiedź skóry na zewnętrzne alergeny. W pierwszej fazie wyprysku dochodzi do przenikania związków chemicznych w głąb naskórka i tworzenia się kompleksów immunologicznych. Przy ponownym kontakcie z alergenem, następuje w skórze reakcja alergiczna. Najsilniejszy odczyn zapalny pojawia się po 48 godzinach od ekspozycji na substancję drażniącą. W przypadku  częstego kontaktu z czynnikiem alergizującym dochodzi do rozwoju egzemy przewlekłej i wtedy na skórze dłoni wystąpić mogą wysiękowe grudki oraz pęcherzyki, skóra staje się obrzęknięta, zaczerwieniona. Opisanym zmianom towarzyszy świąd.

Czynniki wywołujące zmiany

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi wyprysk dłoni są: metale - takie jak chrom, kobalt, oraz nikiel, a także guma, barwniki i formalina występujące w kosmetykach. Często uczula również terpentyna i miejscowo stosowane steroidy. Bardzo istotne jest znalezienie przyczyny powodującej występowanie egzemy dłoni, pomocne może być w tym wykonanie kontaktowych testów płatkowych.

Leczenie

W okresie zaostrzenia wyprysku lekarz dermatolog może zalecić stosowanie steroidowych leków miejscowych oraz doustnych leków przeciwhistaminowych. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, zaleca się stosowanie hipoalergicznych kremów lub maści, w skład których wchodzą: mocznik, olej kokosowy, olej szafranowy, masło Shea, ceramidy, trójglicerydy. Stosowane dermokosmetyki nie powinny zawierać substancji zapachowych, konserwantów i barwników. W niektórych przypadkach zalecona może być również korneoterapia czyli stosowanie kremów przywracających naskórkowi jego prawidłowego funkcjonowania. Zawierają one naturalne składniki płaszcza hydrolipidowego skóry, takie jak: skwalen, ceramidy, trójglicerydy, mocznik, peptydy oraz NMF - filagryna będąca prekursorem naturalnego czynnika nawilżającego.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej