Przebarwienia skóry, dlaczego powstają i jak je skutecznie usunąć

EKSPERT Ewa Guba 22.12.2017
Czy wiesz, jak walczyć z przebarwieniami skóry i skąd się biorą? Poznaj praktyczne rady, które pozwolą Ci cieszyć się nieskazitelną i zdrową skórą.

Czym są przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry to ciemne plamy o nieregularnym kształcie i wielkości. Ich kolor przybiera wszystkie odcienie brązu: jasnobrunatne i szare. Powstają poprzez nadmierne nagromadzenie się pigmentu skóry, czyli melaniny; dzieje się tak w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym (słońce, solarium) oraz zaburzeniami organizmu.

Przyczyny powstawania przebarwień:

- stany zapalne skóry (przebarwienia pozapalne),

- zażywanie leków hormonalnych (środki antykoncepcyjne),

- preparaty ziołowe fotouczulające,

- stosowanie perfum na odsłonięte obszary skóry narażone na promieniowanie UV.

Jeżeli masz problemy z przebarwieniami, warto zastosować kremy na przebarwienia o działaniu rozjaśniającym na bazie kwasów AHA: krem z kwasem glikolowym, który ma właściwości rozjaśniające poprzez hamowanie syntezy melaniny, zapewniając wyrównanie i jednolity koloryt skóry, preparaty z kwasem azelainowym, kojowym oraz z ekstraktami roślinnymi: z brzozy, korzenia lukrecji, tarczycy bajkalskiej i mącznicy lekarskiej, która jest głównym źródłem arbutyny, dzięki czemu działa rozjaśniająco na skórę.

Przyczyn przebarwień skóry, jak już wiesz jest wiele, dlatego też ich powstawanie nie jest do końca wyjaśnione, ale z całą pewnością wynikają z zaburzeń organizmu i jego reakcji obronnych oraz z procesów starzenia się skóry.

Występowanie przebarwień

Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, szyi i dłoniach, stanowiąc dość duży problem estetyczny. Aby je ograniczyć należy stosować preparaty chroniące skórę przed promieniami UVA i UVB oraz kosmetyki zapobiegające fotostarzeniu się skóry.

Fotostarzenie

Fotostarzenie wynika z nadmiernej ekspozycji naszej skóry na promieniowanie UVA, UVB, powodując stopniowe zniszczenie kolagenu, a to z kolei prowadzi do utraty jędrność, powstawania zmarszczek, plam i przebarwień, a także do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Zwiększa się również ilość wolnych rodników. W efekcie tych zniszczeń widzimy na swojej skórze szarość, rozszerzone pory, worki pod oczami i brak elastyczności.

By zminimalizować powstawanie zmian wynikających z fotostarzenia się skóry, warto zastosować preparaty w postaci serum, które w swoim składzie zawierają:

  • witaminę E zwaną często ,,witaminą młodości”, gdyż jest silnym przeciwutleniaczem, chroniąc naszą skórę przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo, witamina E odżywia ją, regeneruje i natłuszcza.
  • witaminę C o przedłużonym uwalnianiu, czyli jej działanie jest odczuwalne dla skóry prze kilka dni po aplikacji, hamując przy tym syntezę melaniny. Witamina ta rozjaśnia już istniejące przebarwienia, jest naturalnym filtrem ochronnym przed promieniowaniem oraz wpływa na spowolniony proces starzenia. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry naczynkowej.
  • witaminę PP, która jest świetnie tolerowana przez naszą skórę, zwiększa nawilżenie, spłyca zmarszczki, poprawia strukturę i koloryt naskórka. Wpływa na produkcję kolagenu oraz stymuluje syntezę kwasu hialuronowego, poprawiając jędrność i napięcie skóry.
Pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka i holistyczne podejście do pielęgnacji skóry. Stosuj filtry ochronne na co dzień niezależnie od pory roku oraz zapobiegaj powstawaniu przebarwień, stosując składniki hamujące nagromadzenie się pigmentu, takie jak: witamina C czy kwasy AHA.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej