Wszystko o… pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu

EKSPERT Karolina Zwierkowska 30.11.2018
W naszych oczach widać wszystko - nieprzespane noce, godziny spędzone przed komputerem, a także błędy w pielęgnacji. Wokół oczu powstają cienie, zmarszczki i zaczerwienia, które dodają nam lat. Skóra w okolicach oka jest delikatna i wymaga odpowiedniego traktowania. Dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę, aby wyglądać promiennie i świeżo.

Skóra cienka jak papier

Skóra wokół oczu ma nietypowy charakter. Jest bardzo delikatna i cienka, jej grubość to tylko 0,5 mm. To kilkukrotnie mniej niż ma skóra na całej twarzy. Nie chroni jej warstwa lipidowa, co sprawia, że jest bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Łatwiej też o alergię oraz podrażnienia okolic oczu, ponieważ nagromadzenie komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych (mastocytów) jest tutaj bardzo duże. Cechuje ją także słabe krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych. Rezultatem są cienie i obrzęki pod oczami, które nie tylko są nieestetyczne, ale dodają lat. Co więcej włókna kolagenowe i elastynowe są rzadko rozmieszczone w skórze wokół oczu, a mięśnie okrężne oka są w ciągłym ruchu. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół oczy zwanych kurzymi łapkami.

Czynniki negatywnie wpływające na skórę okolic oczu

Nie da się ukryć, że sami często przyczyniamy się do pogarszania stanu skóry wokół oczu. Spędzanie długich godzin przed komputerem, suche powietrze w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra jest przesuszona i zaczerwieniona. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV przyspiesza procesy starzenia skóry i przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek. Do tego dochodzi stres, zmęczenie i nieodpowiednia dieta, które skutkują obrzękami i pojawianiem się cieni pod oczami.

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że skóra wokół oczu jest szara, przesuszona i nie wygląda estetycznie. Warto zmienić swoje nawyki, wysypiać się, zadbać o prawidłową dietę, aby przywrócić spojrzeniu blask. Pielęgnacja skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami bogatymi w składniki odżywcze także jest konieczna. Nie zapominajmy jednak, że skóra wokół oczu wymaga specjalnego traktowania. Jak powinna wyglądać jej codzienna pielęgnacja?

Codzienna pielęgnacja skóry wokół oczu

Jeśli przyswoimy sobie kilka zasad obowiązujących w codziennej pielęgnacji, znacznie poprawimy stan skóry wokół oczu. Wypracowanie skutecznych nawyków uchroni nas przed nawrotem problemów.

Po pierwsze demakijaż. To najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Pozostałości kolorowych kosmetyków podrażniają skórę wokół oczu, nie pozwalają jej także oddychać. Oczyszczanie musi być więc wykonane bardzo dokładnie. Z drugiej jednak strony nie można zapominać, że skóra wokół oczu jest cienka i wrażliwa, należy więc obchodzić się z nią delikatnie. Rekomenduje się, aby używać specjalnych preparatów przeznaczonych do demakijażu powiek i okolic oczu.

Po drugie kosmetyki pielęgnacyjne. Krem powinien być dobrany do specyficznych właściwości skóry wokół oczu. Nawilżanie to jego najważniejsze zadanie. Dopiero odpowiednio  nawilżona skóra ma szansę wchłonąć inne substancje aktywne. Równie ważnym aspektem jest działanie przeciwzmarszczkowe. Zawartość kolagenu i kwasu hialuronowego w kremie sprawia, że zmarszczki stają się płytsze, a skóra wygładzona. Na cienie pod oczami oraz opuchliznę warto zastosować produkty, które są przeznaczone do redukcji tych właśnie niedoskonałości, a stężenie składników aktywnych jest w nich bardzo duże. Wtedy nawet niewielka ilość preparatu daje niemal natychmiastowy efekt. Dobrze jest, jeśli ma lekką konsystencję, aby łatwo się rozprowadzał, a składniki szybko wchłaniały.

Do pielęgnacji na dzień oraz na noc najlepiej używać innych produktów, skóra bowiem inaczej funkcjonuje o różnych porach dnia. Na noc używajmy takich kosmetyków, które stopniowo uwalniają składniki aktywne, dzięki czemu będą one dostarczane skórze przez cały czas. Z kolei krem stosowany na dzień powinien przeciwdziałać opuchliźnie. Chłodzący efekt jest tutaj bardzo pożądany.

Po trzecie makijaż. Nie warto rezygnować z podkreślania oczu makijażem. Jednak trzeba zadbać o to, aby kosmetyki były łagodne dla skóry oraz oczu. Powinny być przebadane dermatologicznie i dostosowana do bardzo wrażliwych oczu i wrażliwej skóry wokół nich. Brak substancji zapachowych znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej