Makijaż permanentny – jak zadbać o skórę po zabiegu?

EKSPERT Dr Ewa Minkowska 17.12.2018
Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny, czyli makijaż stały polega na wprowadzeniu metabolicznie obojętnych granulek pigmentu do warstwy podstawnej naskórka. Barwniki są pochodzenia naturalnego lub mineralnego, są nietoksyczne, niealergizujące, muszą posiadać atest UE. Pigment wprowadzany jest na głębokość 0.3-0.8 mm do skóry, przy pomocy sterylnego aparatu igłowego.

Makijaż permanentny służy do modelowania, korygowania kształtu i koloru brwi, ust, kresek górnych i dolnych w linii rzęs.

Dedykowany jest osobom, które najczęściej z powodu braku czasu lub z powodu alergii kontaktowej skóry nie stosują tuszu do rzęs, eyelinera lub pomadki do ust.

Przy pomocy makijażu permanentnego można zatuszować blizny powstałe na skórze po przebytej chorobie lub po urazie mechanicznym.

Zabieg ten stosowany jest przez osoby mające bielactwo, borykające się z łysieniem skóry głowy, a także te, które straciły rzęsy i brwi po chemioterapii.

Ale także stosują go osoby, które chcą delikatnie optycznie powiększyć usta, mieć stale pomalowane brwi lub nie mają czasu na codzienny, ranny makijaż.

Przed rozpoczęciem procedury miejscowo stosuje się preparaty znieczulające, a więc zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Makijaż permanentny wykonywany jest w dwóch etapach. Po pierwszej aplikacji barwnika należy odczekać 2 tygodnie, a następnie barwnik uzupełnić. Z upływem lat dochodzi do stopniowego rozjaśnienia barwnika - średnio o ok. 20% rocznie. Dlatego, dla utrzymania intensywności koloru, należy go uzupełniać jeden raz w roku. Makijaż utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 5 lat.

Klasyfikacja do zabiegu.

Przed zabiegiem nie należy regulować brwi oraz wykonywać henny, opalać się.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu.

Cukrzyca, łuszczyca, hemofilia, choroby zakaźne (HIV, żółtaczka typu C), aktywne choroby bakteryjne oraz wirusowe skóry, choroby bakteryjne oraz wirusowe górnych dróg oddechowych i oczu, ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, antybiotyków, sterydów przyjmowanych miejscowo i ogólnie.

W przypadku osób zakażonych opryszczką wargową, trzy dni przed planowanym zabiegiem należy przyjąć lek przeciwwirusowy.

Ogólne zalecenia po zabiegu.

Przez 2 tygodnie po zabiegu nie należy korzystać z solarium, sauny, basenu oraz innych zbiorników wodnych. Nie zaleca się w tym czasie podróży samolotem. Nie należy opalać się.

Pielęgnacja skóry po zabiegu.

Okolice skóry poddane zabiegowi stają się obrzęknięte, zaczerwienione, po kilku dniach naskórek łuszczy się. Aby złagodzić w.w. efekty uboczne zabiegu, należy skórę odpowiednio pielęgnować. Można stosować toniki, mleczka oraz kremy przyspieszające regenerację naskórka i zapewniające głębokie nawilżanie.

Mleczko do pielęgnacji skóry twarzy może zawierać następujące składniki: wodę kwiatową z nostrzyka, która słynie ze swoich właściwości kojących i stymulujących oczyszczanie z toksyn. Łagodne tensydy myjące: glinole oraz alfa-bisabold mają działanie kojące i łagodzące. Składniki te usuwają zanieczyszczenia, pobudzają mikrokrążenie oraz dotleniają skórę.

Wybierając kremy głęboko nawilżające i regenerujące, szukajmy w nich aktywnych składników nawilżających, takich jak: lipo-mucine-like, oraz meiboserine-like i odżywczych, jak masło karite.

Z kolei kremy regenerujące powinny zawierać cynk oraz miedź, które redukują namnażanie się bakterii oraz wyciąg z młodych pędów owsa Rhealba, który natychmiast i intensywnie łagodzi podrażnienia na skórze.

Należy także pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV, aby dodatkowo nie wysuszać i podrażniać skóry twarzy.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej