Laser na naczynka, czyli profesjonalne metody usuwania pajączków

EKSPERT Karolina Zwierkowska 08.11.2018
Usuwanie rozszerzonych naczynek jest obecnie najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym w gabinetach medycyny estetycznej. Świadczy to o skali problemu, dotyczy on bowiem wielu osób, bez względu na wiek oraz płeć. Zobaczcie, jakie są metody profesjonalnego usuwania naczynek.

Co to są pajączki i jaka jest ich przyczyna?

Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych jest obecnie bardzo powszechny. Dotyka przede wszystkim kobiet, ale nie omija również mężczyzn. Wiek nie ma tu znaczenia – występuje zarówno  u młodych, jak i starszych osób. Za skłonność do powstawania pajączków, bo tak powszechnie nazywa się sieć poszerzonych naczynek, odpowiadają przede wszystkim geny. Innymi przyczynami są też wrażliwość skóry, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, a także schorzenia przewodu pokarmowego.

Zmiany na skórze twarzy pojawiają się przede wszystkim podczas mroźnych zim oraz latem. Naczynka krwionośne w sposób naturalny rozszerzają się i kurczą. Jednak bardzo niskie temperatury, wiatr oraz ostre słońce sprawiają, że stają się one bardziej kruche i mało elastyczne. To powoduje, że nie obkurczają się sprawnie, a niekiedy nie wytrzymują ciśnienia krwi i pękają. W terminologii fachowej określa się to mianem teleangiektazji.

Charakterystyczne pajączki zazwyczaj pojawiają się w okolicy policzków, nosa i brody. Są nieestetyczne i dają poczucie dyskomfortu. Na szczęście zaczerwienienia można obecnie usunąć za pomocą zabiegów oraz odpowiedniej pielęgnacji. Warto to zrobić nie tylko ze względu na aspekt estetyczny, ale przede wszystkim po to, by zapobiec rozwojowi trądziku różowatego.

Profesjonalne metody usuwania pajączków.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje kilka metod pozwalających na skuteczne pozbycie się problemu rozszerzonych i popękanych naczynek.

1. Metoda IPL i VPL

IPL to najpopularniejsza metoda usuwania pajączków. Wykorzystuje wiązkę energii świetlnej, którą emituje głowica urządzenia. Światło dociera w głąb naczynka, gdzie pochłaniane jest przez hemoglobinę. W kolejnym etapie zamienione zostaje na energię cieplną i prowadzi do odparowania wody znajdującej się w tkance. Ścianki naczynka wysuszają się i obumierają.

Naczynia drobne są nie do wychwycenia przez urządzenie IPL. Do mniejszych zmian wykorzystuje się więc metodę VPL. Mechanizm działania jest taki sam, ale urządzenie emituję wiązki światła o szerszym spektrum.

Sam zabieg w obydwu przypadkach jest niemal bezbolesny. Jednak skóra przez kilka dni pozostaje lekko zaczerwieniona. Zabieg dla pełnego efektu należy powtórzyć kilkukrotnie. Niestety nie jest on wskazany dla każdego rodzaju skóry. Osoby o ciemnej karnacji nie powinny poddawać się tej metodzie, ponieważ światło emitowane przez lampy wchodzi w reakcje z melaniną (naturalnym barwnikiem skóry) i może powodować przebarwienia.

2. Laseroterapia

Laser również wykorzystuje wiązkę promieniowania świetlnego, ale o określonej długości fali. Pod jej wpływem ściany naczyń krwionośnych ulegają zniszczeniu, które następnie zostają zmetabolizowane i wchłonięte.

Jest to metoda bardziej precyzyjna niż IPL czy VPL, a przez to skuteczniejsza. Nie powoduje przebarwień, mogą z niej więc korzystać osoby zarówno o jasnej, jak i ciemnej karnacji. Niestety lasery wykorzystywane do usuwania pajączków są dość drogie i mają wąski zakres działania. Przez co sama metoda jest bardzo kosztowna.

3. Elektrokoagulacja

Jest to metoda, którą obecnie bardzo rzadko się stosuje. Jest dość bolesna i pozostawia skórę podrażnioną i zaczerwienioną przez co najmniej tydzień. Zabieg polega na niszczeniu białka budującego naczynia krwionośne za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości.

Metodę usuwania rozszerzonych naczynek najlepiej dobrać po konsultacji ze specjalistą. W trakcie wizyty oceniony zostanie stan skóry oraz jej rodzaj. Taki wywiad jest niezbędny, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest wczesna wiosna, jesień lub bardzo łagodna zima. Nie ma wtedy bardzo wysokich ani bardzo niskich temperatur, skóra nie jest też wystawiona na silne działanie promieni UV.

Jak podtrzymać efekt zabiegu?

Należy pamiętać, że usuwanie rozszerzonych naczynek przy pomocy wyżej wymienionych metod to jedynie likwidowanie objawów, a nie przyczyn zmian skórnych. Zabiegi te bowiem nie zapobiegają pękaniu nowych naczynek. Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu.

Bezpośrednio po nim należy bezwzględnie unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Nie można się opalać ani korzystać z solarium minimum przez miesiąc. Konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem codziennie, aby chronić skórę przed działaniem promieni UV. Ponadto niewskazane są gorące kąpiele oraz korzystanie z sauny.

Aby jak najdłużej utrzymać efekt zabiegu, a także pomóc skórze się zregenerować, należy stosować kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej i wrażliwej. Ich zadaniem powinno być przede wszystkim uszczelnianie naczyń. Ten proces wspomaga m.in. metylochalkon hesperydyny, który wzmacnia i chroni ściany naczyń krwionośnych. Z kolei wyciąg z ruszczyka nowej generacji przyczyni się do unormowania mikrokrążenia w skórze. Takie połączenie składników zatrzyma powstawanie nowych pajączków.

Kosmetyki stosowane po laseroterapii czy fototerapii powinny także łagodzić podrażnienia. Z pomocą przyjdzie tutaj woda termalna, która ukoi skórę, przywróci komfort i przyniesie natychmiastową ulgę wrażliwej cerze. Jeśli stosowany krem bądź maseczka zawierają w swoim składzie naturalne oleje, np. z nasion drzewa Pongam, skóra będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej