Kremy z filtrem – jak wybrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną?

EKSPERT Karolina Zwierkowska 08.05.2018
Promieniowanie UV jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na starzenie się skóry, którego źródłem jest nic innego, jak słońce, z którym mamy styczność praktycznie codziennie. Dlatego ważne jest, aby w okresie, kiedy jest ono mocne, chronić skórę przed jego destrukcyjnym działaniem.

Patrząc na historię, ciemna od słońca skóra była oznaką niższego stanu społecznego i całodziennej pracy na roli. Przynależność do sfer wyższych wymagała skóry o barwie pergaminu. Starożytne Greczynki I Rzymianki stosowały kredę, trujące wybielacze i mieszanki z odchodów krokodyli. W średniowieczu blada skóra uchodziła za oznakę zdrowia, a włoski renesans przyniósł wynalazek w postaci wybielającego pudru zawierającego ołów i arszenik. Opalanie zaczęło być modne trochę przez przypadek w latach 20-stych. Stało się to dzięki Coco Chanel, która „złapała” odrobinę słońca podczas wakacji na lazurowym wybrzeżu.

Aktualnie istnieje moda na nie opalanie albo przynajmniej na bezpieczne opalanie. Jednak niektórym trudno odmówić sobie chwili na leżaku, dlatego podpowiadamy jak najlepiej się zabezpieczyć przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

Czym jest promieniowanie ultrafioletowe, czyli promieniowanie słoneczne?
Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne, które zostało podzielone ze względu na zasięg fal, na trzy główne zakresy wywołujące różne efekty biologiczne: UVC, UVB, UVA.

  • UVC– charakteryzuje się najkrótszą długością fali, chociaż ma najwyższą energię. Na całe szczęście jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej ziemię i nie ma na nas żadnego wpływu.
  • UVB – ma nieco większą długość fali (290-320nm). Jest to promieniowanie, które ma już bezpośredni wpływ na naszą skórę i organizm. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za całkowicie naturalną produkcję witaminy D3 w naszym organizmie. Jednak niech Was to nie zwiedzie – promieniowanie to w dużych dawkach jest bardzo szkodliwe. UVB penetruje naskórek i skórę właściwą. Charakteryzuje się silnym działaniem rumieniotwórczym, powoduje tzw. oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi jej nowotworów.
  • UVA — ma największą długość fali 320-400 nm. Zakres ten w ograniczonych dawkach nie wywołuje zaczerwienienia i zmiany zabarwienia skóry. Natomiast większe dawki (zwłaszcza w połączeniu z promieniowaniem UVB)mogą być przyczyną natychmiastowych odczynów rumieniowych oraz długo utrzymującej się hiperpigmentacji. Ze względu na długość fali UVA dociera do znacznie głębszych warstw niż UVB - dochodzi do tkanki podskórnej. Właśnie to promieniowanie jest główną przyczyną uszkodzeń skóry, odpowiada za fotostarzenie, a także przyczynia się do powstawania nowotworów. Co więcej, zimą jest równie intensywne, jak latem. Przenika przez chmury i szyby, dlatego o żadnej porze roku nie wolno go lekceważyć.
Rodzaje filtrów
Wiemy już, że szkodzą nam dwa rodzaje promieniowań i właśnie przed nimi powinnyśmy się chronić! I tu z pomocą przychodzą nam tak zwane kremy przeciwsłoneczne, zwane także filtrami ochronnymi.
Filtry ochronne dzielimy na dwa rodzaje:

  • Filtry fizyczne (mineralne), które odbijają promienie UV (UVAi UVB) i rozpraszają je. Są to mikronizowanelub nanonizowane drobinki tlenku cynku, lub dwutlenku tytanu. Preparaty ochronne oparte wyłącznie na filtrach fizycznych polecane są do skóry wyjątkowo wrażliwej, ponieważ nie uczulają. (np. u dzieci lub alergików).
  • Filtry chemiczne to związki, które absorbują promieniowanie UV i unieszkodliwiają je, zamieniając w energię cieplną. Mogą działać na UVB, UVA lub jednocześnie w obu zakresach. Zaletą filtrów chemicznych są ich dobre właściwości kosmetyczne czyli dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej, białej warstwy na powierzchni skóry. Jednak ich skład może niektórych uczulać. W przypadku cerwrażliwych może dojść do pieczenia, swędzenia i szczypania skóry.
Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest mieszaniną obu filtrów.

Z filtrów fizycznych wykorzystuje się obecnie przede wszystkim:
• dwutlenek tytanu (TiO2),
• tlenek cynku
Związki te chronią przed UVB oraz przed częścią widma UVA.

Co znaczy skrót SPF?
SPF – sun protection factor, czyli miara ochrony preparatu przed oparzeniem słonecznym wywołanym przez UVB. Wartość wskaźnika mieści się w zakresie między od 2 do 50 (nasza skóra chroni nas przed promieniowaniem zaledwie na poziomie SPF 2-3), a w krajach Unii Europejskiej został ograniczony do wartości 50+. SPF 50 oznacza, że dawka UV niezbędna do wystąpienia rumienia na skórze chronionej jest 50 razy większa od dawki wywołującej ten sam efekt na skórze bez ochrony- wskaźnika fotoochrony UVB. Można to też tłumaczyć w ten sposób, że SPF 50 blokuje 98 % promieniowania UVB nigdy natomiast nie możemy tłumaczyć, że chroni 50 razy dłużej, albo, że jest dla osoby po 50 r.ż ( takie historie też się zdarzają) bo to absolutnie nie jest prawdą. Od 2007 roku produkty słoneczne podporządkowane są określonym przepisom, miedzy innymi: UVA do UVB ma być mniejszy bądź równy 3 (inaczej mówiąc UVA ma stanowić 1/3 UVB) – dlatego często nie podaje się już cyfry przy UVA.

Oczywiście nie oznacza to, że po użyciu filtra bezkarnie możemy się opalać. Nawet z odpowiednią ochroną zaleca się ograniczone przebywanie na słońcu, kiedy promieniowanie jest najintensywniejsze, czyli mniej więcej od 11:00 do 15:00 w okresie letnim, ale też w miesiącach wiosennych, gdzie słońce już mocno operuje.

Wybierając produkt do ochrony przeciwsłonecznej zwracaj uwagę na:

- jego minimalną ilość filtrów chemicznych (aby minimalizować ryzyko alergii)

- zastosowane w nim filtry, które powinny wykazywać szerokie spektrum ochrony UVB i UVA

- fotostabilność produktu (czyli zdolność cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych pod wpływem promieniowania słonecznego

- odporność na wodę

- pamiętaj, aby był to produkt bez silikonów

- odpowiadał rekomendacją europejskim

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej