Kremy pod makijaż. Dlaczego warto je stosować?

Zuzanna Dudko 12.01.2018
Zuzanna Dudko www.zuzkapisze.pl
Jestem kobietą, która dość często robi sobie makijaż. Jednak wykonanie go, to nie tylko nałożenie podkładu, pudru i innych kosmetyków. Dowiedz się, co należy zrobić, by zyskać zdrowy i nienaganny wygląd.

Pielęgnacja twarzy

Zanim zacznę nakładanie kosmetyków kolorowych, przystępuję do odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz dokładnego oczyszczenia twarzy używam jeszcze odpowiedniego kremu.

Warto zaznaczyć już na samym początku, że wygląd końcowy naszego makijażu zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób nasza cera jest do niego przygotowana.

Stosuj odpowiednie kremy

Wybór odpowiedniego kremu jest jednym z najważniejszych kroków przy wykonywaniu makijażu. Krem powinien mieć właściwości nawilżające. Jednak wbrew pozorom, nie każdy z nich dobrze się sprawdzi. Pamiętajmy, żeby nie sięgać po kremy tłuste, o gęstej konsystencji. Sprawią one, że podkład nie będzie się dobrze rozprowadzał, może się rolować, a na pewno zmniejszy się jego trwałość.

  1. Najlepszym wyborem będą kremy o lekkiej konsystencji, takie, które szybko się wchłaniają, nie pozostawiając tłustego filmu.
  2. Świetnym wyborem będą kosmetyki o konsystencji żelowej, które błyskawicznie znikną z powierzchni skóry, ale mocno ją nawilżą.
  3. Kremy typowo matujące pod makijaż nie nadają się, ponieważ mogą zbyt mocno przesuszyć skórę, a dodatkowa warstwa podkładu i pudru znacznie ją
Jak pielęgnować cerę tłustą, trądzikową, mieszaną?

Przy wyborze kremu należy kierować się przede wszystkim rodzajem cery jaki posiadamy, a także właściwościami kosmetyku. Przy cerze trądzikowej należy zwracać uwagę czy krem posiada działanie antybakteryjne, przy tłustej – wspomnianą już lekką konsystencję i składniki, które nie będą dodatkowo obciążać i zapychać naszej skóry, a przy cerze mieszanej właściwości matujące i nawilżające.

Kremy z filtrami UV

Warto również sięgać po kremy, które posiadają dodatkowo filtr UV - bo wbrew pozorom należy stosować go przez cały rok – nie tylko latem. Promienie UVB i UVA są najczęstszym winowajcą oparzeń słonecznych. Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę, powodując uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych oraz zmiany w DNA skóry. Skóra, która ciągle jest poddawana działaniu promieni słonecznych staje się pogrubiona, wysuszona, mało elastyczna, szorstka oraz pełna zmian tj. piegów czy przebarwień. Z czasem pojawiają się zmarszczki i głębokie bruzdy. Filtry przeciwsłoneczne wnikają w głąb skóry, absorbując energię promieni słonecznych. Oczywiście intensywność promieniowania zależna jest od pory roku – jednak samo promieniowanie występuje przez cały czas. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem przez okrągły rok.

Antyoksydanty. Ochrona przed szkodliwymi substancjami

Kolejna rzecz na jaką warto zwrócić uwagę to antyoksydanty. Są to substancje pochodzenia naturalnego chroniące komórki naszego organizmu przed ich zniszczeniem przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Nadmiar wolnych rodników powoduje między innymi miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Wolne rodniki, to szkodliwe (jeśli występują w nadmiarze) substancje powstające w organizmie m.in. w wyniku przemian metabolicznych. Na ich nadmierną produkcję ma wpływ między innymi silny, długotrwały stres czy też długie opalanie się. Mogą się one również dostać do organizmu z zewnątrz, np. z żywnością (w szczególności tą bogatą w konserwanty lub przetwarzaną w wysokiej temperaturze), dymem papierosowym, skażonym powietrzem, a nawet lekami. Przeciwutleniacze, nazywane też antyoksydantami i antyutleniaczami, to naturalne substancje chemiczne hamujące reakcje utleniania w organizmie, a tym samym powstrzymujące proces powstawania wolnych rodników. Dlatego krem, który zawiera witaminę E w składzie, która jest silnym antyoksydantem, będzie odpowiedni pod makijaż.

Trzymając się tych podstawowych wskazówek z pewnością nie zaszkodzimy naszej cerze, a dodatkowo ją odżywimy i ułatwimy noszenie pełnego makijażu, nawet na co dzień. Skóra dzięki dodatkowym witaminom zyska zdrowy i nienaganny wygląd, a my będziemy mogły cieszyć się jeszcze większą pewnością siebie.

Zobacz również

30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej