Kosmetolog czy dermatolog? Do którego specjalisty udać się po poradę skórną?

EKSPERT Dr Ewa Minkowska 26.10.2018
Wybór pomiędzy dermatologiem a gabinetem kosmetycznym może wydawać się prosty – do lekarza idziemy z chorobą skóry, a do kosmetyczki w celu poprawienia wyglądu przez proste zabiegi. W dzisiejszych czasach jednak podział ten mocno się zaciera; kosmetolodzy oferują nowoczesne zabiegi, chwalą się specjalizacjami z medycyny estetycznej. Wybierać trzeba jednak świadomie.


Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog jest lekarzem, który zajmuje się schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty).
Zasadą powinno być, że w przypadku każdej zmiany na skórze (niepokojące znamiona, trądzik, zmiana zabarwienia paznokcia, łuszczenie się skóry itp.) udajemy się w pierwszej kolejności do lekarza! Dermatolog często musi wykonać szereg badań, zebrać szczegółowy wywiad i zalecić kurację ściśle dostosowaną do potrzeb pacjenta. Czasami może zalecić uzupełniającą wizytę w gabinecie kosmetycznym – wtedy też powinien dobrać odpowiednie zabiegi.

U dermatologa wykonujemy również wszelkie zabiegi naruszające ciągłość naskórka, jak iniekcje (np. kwasem hialuronowym, wykonywanie mezoterapii igłowej). Pacjenci często nie wiedzą, że kosmetolog nie powinien wykonywać tego typu zabiegów! W razie powikłań nie są w stanie pomóc.

Oprócz tego z pozoru mało inwazyjne zabiegi, takie jak peeling kwasami o wysokim stężeniu, wszelkie zabiegi laserowe –  też wykonujemy w gabinecie lekarskim.

Czym zajmuje się kosmetyczka/kosmetolog?

Warto poznać różnicę pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem, ponieważ zdobywają one podczas kształcenia wiedzę na innych poziomach.

Kosmetyczką zostać można już po ukończeniu kursu zawodowego lub 2-letniego studium kosmetycznego (dostaje się tytuł technika usług kosmetycznych). Kosmetolog musi skończyć min. 3-letnie studia na uczelni wyższej lub 5 letnie magisterskie, co daje znacznie bardziej rozległą wiedzę na temat zdrowia skóry i organizmu, chorób, alergii etc. Warto sprawdzić ukończone kursy osoby, do której się udajemy, zapytać jak uaktualnia wiedzę.

Do gabinetu kosmetycznego udajemy się w celu modelowania ciała, skorzystania z zabiegów relaksujących, odmładzających. Możemy wykonać peeling o niskim stężeniu kwasów, zabiegi laserem o niskiej mocy, mezoterapię bezigłową.

U kosmetologa możemy skorzystać z polecanych przez dermatologa kuracji uzupełniających przy leczeniu chorób skórnych, np. trądziku.

…a co w domu?

 Kiedy już wybraliśmy odpowiedniego specjalistę, który pomógł nam z problemem skóry, dobrał i wykonał odpowiedni zabieg, warto dowiedzieć się co robić, aby efekty utrzymały się jak najdłużej.

Najczęściej po zabiegach dermatologicznych, które ingerują w głębsze warstwy skóry, lekarz zaleci stosowanie odpowiednich środków, które wspomagają gojenie. Przy kuracjach związanych z łuszczeniem się skóry u dorosłych i dzieci, wspomagającym działaniem będzie używanie balsamu nawilżająco-zmiękczającego przeznaczonego do pielęgnacji skóry atopowej, suchej i wrażliwej, zawierającym składniki gwarantujące trwałe nawilżenie i odżywienie skóry oraz niwelujące uczucie dyskomfortu i świądu, np.: wyciąg z młodych pędów owsa Rhealba®. Warto pamiętać, aby szczególnie w okresie po zabiegach dermatologicznych wybierać produkty charakteryzuje się hipoalergiczną formułą, nie zawiera parabenów, ani substancji zapachowych.

W trakcie kuracji na skórę głowy, które mogą powodować podrażnienie i świąd można zastosować szampon łagodzący, który głównie dba o skórę głowy. A po zabiegach wyszczuplających i modelujących ciało, efekty pomogą utrzymać regularne peelingi, stosowanie kremów i olejków połączonych z regularnymi masażami. Pożądanym składnikiem w tym przypadku będzie kofeina i wyciąg z bluszczu, które ułatwiają drenaż fizjologiczny i uwalnianie toksyn.

 

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej