Jak radzić sobie z podrażnioną skórą?

EKSPERT Dr Ilona Wolańska-Borys 16.05.2017
Podrażniona skóra charakteryzuje się dokuczliwymi objawami, takimi jak świąd, suchość, pieczenie i zaczerwienienie. Najbardziej podatna na podrażnienia jest skóra twarzy, ponieważ jest ona narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych, silnie unaczyniona oraz komórki, które tworzą jej wierzchnią warstwę są dużo mniejsze niż te w innych okolicach ciała.

Za podrażnioną skórę odpowiedzialna jest wzmożona reakcja nerwowo-naczyniowa, która może być wywołana przez różnorodne czynniki, ale najczęściej są to czynniki środowiskowe. Klimat, stres, palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwa dieta, źle dobrane kosmetyki oraz niektóre leki nasilają objawy.

Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać mydeł, które mają odczyn zasadowy i zmieniają pH skóry z kwaśnego na zasadowe - w ten sposób wzrasta przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów oraz dochodzi do utraty wody-skóra wysusza się. Zamiast warto używać mleczek do demakijażu, płynów micelarnych i toników, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę.

Co więcej, u osób ze skórą podrażnioną, trzeba skracać czas kąpieli, szczególnie w chlorowanej wodzie, unikać mechanicznego podrażniania skóry (np. przez wełniane ubrania) oraz używać hipoalergicznych środków czystości.

W walce z podrażnioną skórą bardzo ważne jest stosowanie kremów, a leczenie składa się z kilku etapów. Po pierwsze, skórę podrażnioną należy ukoić - wybierajmy kosmetyki o bogatszej konsystencji lipidów - kremy tłuste oraz emulsje zawierające olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, kiełki pszenicy czy awokado. Następnie skórę regenerujemy - idealne do tego są kosmetyki zawierające alantoinę i panthenol (np. pianki, balsamy, sera, toniki).

Codziennie (nawet zimą) powinniśmy stosować kremy z filtrem UV, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.  Promieniowanie to wysusza, podrażnia skórę oraz powoduje przedwczesne i przyspieszone starzenie się skóry.

Ostatnia faza leczenia to stosowanie kosmetyków immunomodulujących, których zadaniem jest regulacja procesów zapalnych i przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Kosmetyki te zawierają wyciągi np. z jeżówki purpurowej, oligopeptydy izolowane z cytozolu drożdży, czy kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w rybach i olejach roślinnych.

 

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej