Fakty i mity o naturalnych kosmetykach

EKSPERT Aleksandra Solecka-Woszczyk 23.07.2018
Obecnie bardzo pożądanym kierunkiem w dziedzinie dbania o urodę jest używanie kosmetyków naturalnych, jako alternatywa do produktów konwencjonalnych. Niestety wielu konsumentów ma wątpliwości skierowane wobec kosmetyków naturalnych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie prawdy i mity krążą wśród konsumentów i czy są one słuszne? Na pytania te odpowie poniższy artykuł.

Skuteczność

Często słyszanym pytaniem jest: ale czy to na pewno działa? Jak najbardziej! Należy pamiętać, że składniki naturalne mają działanie udowodnione poprzez wieloletnie stosowanie. Niektóre z nich, takie jak np. woda różana, czy olejek arganowy używane są od setek lat i ich działanie jest bardzo dobrze poznane. Wiodący producenci poszukują też oczywiście nowych rozwiązań. Obecnie jednym z najnowszych odkryć w dziedzinie pielęgnacji jest masło amazońskiej rośliny Cupuaçu. Posiada ono właściwości bardziej odżywcze nawet od masła Karite. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Bogate w witaminy A i C działa antyoksydacyjnie i stymulująco na produkcję kolagenu. Efekt zastosowania produktu na bazie masła Cupuaçuto jędrna, odżywiona i elastyczna skóra bez oznak zmęczenia.

Ochrona środowiska

Wiele osób ma wątpliwości, czy kosmetyki naturalne, w związku z tym, że do ich produkcji wykorzystuje się rośliny, są korzystne dla środowiska. Otóż tak, o ile producent pokazuje na swoich produktach certyfikaty gwarantujące, że jego uprawy są ekologiczne. Wielu producentów nie posiada takich certyfikatów, a zatem przy zakupie produktu warto zapytać o to sprzedawcę lub po prostu samemu sprawdzić na etykiecie. Co więcej, większość poważanych koncernów zakłada swoje własne, certyfikowane i sprawdzane przez instytucje zewnętrzne uprawy. Są to plantacje, przy których nie używa się środków owadobójczych, ponieważ mogłyby one być kumulowane w roślinie i następnie dostać się na powierzchnię skóry powodując na przykład reakcje alergiczne. Warto zwrócić też uwagę na skład, bowiem wielu producentów nadużywa słów „ekologiczny” oraz „naturalny” tworząc złudzenie, że kupujemy kosmetyk bez sztucznych dodatków. Przed ostatecznym kupnem produktu sprawdź na etykiecie skład INCI, dzięki czemu prześwietlisz prawdziwą naturę swojego kandydata do zajęcia miejsca na półce w łazience . Więcej informacji o tym, jak czytać składy INCI i czego się z nich dowiesz znajdziesz tutaj:

https://domenapiekna.pl/sklad-kosmetykow-wlasciwie-napisane-ekspert-radzi-czytac-etykiety

Bezpieczeństwo stosowania

Każdy surowiec, niezależnie od pochodzenia, musi przed wprowadzeniem na rynek przejść badania bezpieczeństwa stosowania, alergologiczne oraz toksykologiczne. Wielu producentów zakłada również swoje własne certyfikowane uprawy, które w 100%  kontroluje. Należy również pamiętać, że produkty, które zawierają w składzie olejki eterycznemogą uczulać. Nie wynika to jednak z wady surowca czy błędnej metody otrzymywania olejku, a z jego właściwości chemicznych, których nie da się zmienić. Zatem osoby o bardzo wrażliwej cerze powinny sprawdzić jej reakcję, zanim zdecydują się na kupno produktu zawierającego olejek eteryczny.

Trwałość

Ekologiczne pochodzenie kosmetyku może jak najbardziej iść w parze z jego trwałością chemiczną. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że niektóre składniki – jak np. olejek z oregano – same w sobie wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, a nawet przeciwgrzybicze. Producenci dbają też o odpowiednie opakowania – zwykle są to buteleczki z ciemnego szkła oraz o małej objętości. Jest to gwarantem braku dostępu destrukcyjnego dla kosmetyków światła oraz uniemożliwia zaleganie produktu – konsument szybko go zużywa. Niektóre firmy uciekają się wręcz do grubych aluminiowych opakowań, które same w sobie pełnią funkcję konserwującą, a zatem nie ma potrzeby dodawania żadnych dodatkowych substancji.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej