Dlaczego włosy rozdwajają się

EKSPERT Piotr Jazgier 08.12.2017
Rozdwajające się końcówki włosów to problem dotykający przede wszystkim długie włosy, ale nie tylko, dotyczy to również krótkich. Na rozdwajanie się końcówek duży wpływ ma nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Wszystko, co przesusza włosy, prowadzi do uszkodzenia ich struktury a w konsekwencji również do rozszczepienia. Jak sobie z tym radzić? Nasz ekspert hair cuture podpowiada.


Przyczyny rozdwajania się włosów


  • Zła pielęgnacja – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów.
  • Brak regularnego podcinania końcówek – warto pomyśleć o regularnych wizytach w pracowniach fryzjerskich.
  • Warunki atmosferyczne skutkują przesuszeniem końcówek włosa. To prowadzi do ścierania się końca włosa. Struktura włosa narażona na wiatr i słońce utlenia się i traci sprężystość mostków 2-siarczanowych komórki włosa, wskutek czego keratyna rozpada się.

Rozdwajanie się na długości włosa, czyli łamliwość


Najczęstszą przyczyną łamliwości włosów jest nieprawidłowo przeprowadzona koloryzacja (np. częste rozjaśnianie lub koloryzacja preparatami dostępnymi w drogeriach). W przypadku włosów, które nigdy nie były poddane zabiegowi koloryzacji, przyczyną łamliwości jest złe odżywianie lub problemy zdrowotne, ale również źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie (np. trwała ondulacja czy prostowanie keratynowe).

Aby poznać przyczynę łamliwości, należy udać się do specjalistycznego salonu. Dzięki analizie struktury włosa i skóry głowy, fryzjer będzie w stanie wykonać profesjonalną analizę i dać zalecenia, co do dalszego postępowania.


Pielęgnacja włosów


Włos to włókno o ograniczonej trwałości, które można porównać np. do wełny, dlatego trzeba go odpowiednio zabezpieczać, stosując właściwą pielęgnację. Podobnie jak paznokcie, włos jest częścią martwą naszego ciała. Aby mieć zdrowe włosy, należy sprawdzić stan skóry głowy.


Co zrobić, by włosy nie łamały się


  • Zadbaj o zdrowie ­­– jeżeli masz problemy zdrowotne, należy udać się do lekarza i wykonać badania, m.in. poziom hormonów i witamin.
  • Uważaj na słońce – włosy przesuszone słońcem są utlenione, z porwaną korą włosa. Ich włókno jest kruche. Kurację zaczynamy od podcięcia włosów.
  • Zabiegi rekonstrukcji – w dobrych salonach dostępne są nowoczesne zabiegi rekonstrukcji, regeneracji, odżywiania włókien włosa i kory.
  • Kosmetyki – należy unikać preparatów, które zawierają polimery krótkie zwane polimerami "tanimi". Pożądane są polimery długie, które nadają elastyczności i jędrności włóknom włosa.
  • Chemia – unikaj nadmiaru substancji chemicznych w kosmetykach do włosów. Na rynku dostępne są kosmetyki oparte o nanotechnologię z naturalnymi składnikami zamkniętymi w mikrokapsułkach, które są nośnikiem substancji do kory włosa. Pielęgnują również skórę głowy, odżywiając ją i nawilżając. Stare technologie zostawiają na powierzchni włosa osady mydlane lub olej, który nie jest przetworzony strukturalnie.
  • Pielęgnacja – stosuj maski dobrane przez eksperta oraz olejki. Maseczki z zawartością mikroprotein pszenicy z łatwością wypełnią ubytki między łuskami włosa i poprawiają jego strukturę. Dzięki temu włos będzie wzmocniony od korzenia aż po końcówkę. Zyska na sprężystości i odporności. Serum to absolutny must have do konserwacji włókna włosa i nawilżenia, bez naruszania ph skóry. Wypróbuj również produkty z wyciągiem z drzewa egipskiego, które skutecznie odżywią i uelastycznią włókna keratynowe.
  • Suplementy – przede wszystkim wzbogacone o biotynę, witaminy, mikroelementy.
 

Bez względu na to, jaki sposób pielęgnacji wybierzesz, zadbaj o włosy już teraz. Tych kilka eksperckich rad z pewnością pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi włosami i piękną fryzurą.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej