Dermokosmetyki czy kosmetyki?

EKSPERT Aleksandra Solecka-Woszczyk 19.10.2017

Dermokosmetyki czy zwykłe kosmetyki? Sprawdź co jest lepsze dla skóry!

Szacuje się, że około 25% ludzi ma problemy skórne np. atopowe zapalenie skóry. Jak sobie z nimi radzić? Na rynku dostępne są kosmetyki dermatologiczne, których głównym zadaniem jest pomoc w leczeniu problemów skórnych. Proces produkcji dermokosmetyków podobny jest do procesu produkcji leków, dlatego też kosmetyki tego typu powstają z udziałem dermatologów i chemików. Można je stosować nie tylko w przypadku chorób skóry, ale również w celu poprawy urody.

Dermokosmetyki a klasyczne kosmetyki

Czy wiesz, co wyróżnia kosmetyki dermatologiczne na tle innych preparatów? Zalet jest wiele:

 • właściwości lecznicze
 • powstają w sterylnych warunkach
 • powstają pod okiem wykwalifikowanych specjalistów
 • są hipoalergiczne
 • zawierają składniki bioaktywne
 • bezzapachowe i bezbarwne
 • nie podrażniają skóry
 

Gdzie ich szukać?

Kosmetyki dermatologiczne znajdziesz przede wszystkim w aptekach i profesjonalnych punktach sprzedaży. Dobrze wykwalifikowany personel, czyli dermokonsultantka lub farmaceuta, jest w stanie określić właściwości preparatu i jego konsystencję, patrząc jedynie na skład. Klient może dostać próbkę produktu i zdecydować się na jego zakup, jeśli uzna, że spełnia on jego wymogi. Ponadto, skład dermokosmetyków różni się diametralnie od składu zwykłych kosmetyków. Jest to szczególnie ważne przy cerze wrażliwej.

Dermokosmetyki a cera wrażliwa

Cera wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji oraz wysokiej jakości składników. Dobry preparat powinien bazować na wodzie termalnej, która ma określoną zawartość mikroelementów, dzięki czemu ma właściwości kojące i łagodzące.

Specjalistyczne kosmetyki nie powinny zawierać:

 • olejów mineralnych niskiej jakości,
 • konserwantów,
 • silikonów,
 • SLS (Sodium Lauryl Sulfate),
 • innych składników komedogennych, czyli zatykających pory oraz substancji zapachowych.
Wraz z rosnącą świadomością konsumentów, producenci kosmetyków zastępują SLS innymi substancjami należącymi do siarczynów o słabszym działaniu drażniącym zamieniając Sodium Lauryl Sulfate na przykład na mniej szkodliwy Sodium Laureth Sulfate.

Wskazana jest jak najmniejsza ilość składników (niektóre produkty do cery wrażliwej zawierają ich tylko 6–7), tak aby w środku znalazły się tylko substancje aktywne mające na celu zmiękczyć skórę oraz zabezpieczyć ją warstwą lipidową przed działaniem czynników szkodliwych.

Substancją aktywną jest na przykład wyciąg z młodych, 12-tygodniowych, pędów owsa, który ma właściwości przeciwzapalne i immunoregulujące. Owies jest uprawiany w kontrolowanych warunkach przy wyeliminowaniu zanieczyszczeń ze środowiska uprawy. Warto dodać, że produkty zawierające unikatowy wyciąg z owsa są idealne do codziennej pielęgnacji i przeznaczone dla całej rodziny, począwszy od najmłodszych jej członków.

Wybierajmy dermokosmetyki w opakowaniach D.E.F.I – hermetyczny sposób zamykania.

 

Ważne:

Warto zaznaczyć, że aby otrzymać kosmetyki wysokiej jakości oraz zapewnić jałowość produktu, należy zastosować się przy ich produkcji do zasad GMP (Good Manufacturing Practice), które to zasady obowiązują również przy produkcji produktów leczniczych.

Delikatna skóra dziecka

Zwróćmy uwagę na linie dedykowane dzieciom – które swoje działanie opierają nie tylko na wyciągu z młodych pędów owsa, ale również na wosku pszczelim. Dzięki takiemu połączeniu skóra będzie idealnie „otulona” warstwą ochronną, zmiękczona, a zaczerwienienia oraz inne podrażnienia zostaną złagodzone i zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Preparaty bezparafinowe

Jeżeli źle reagujemy na parafinę, możemy sięgnąć po produkty bez jej zawartości. Składnikami aktywnymi są: gliceryna, wosk pszczeli uzyskiwany z ekologicznych upraw oraz masło Shea pozyskiwane z nasion nieskażonych czynnikami środowiskowymi.

Pamiętajcie, o kosmetyki dermatologiczne pytajcie w aptekach i profesjonalnych punktach sprzedaży.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej