Choroby skóry, które pojawiają się zimą

EKSPERT Karolina Zwierkowska 23.01.2018
Zimą dają znać o sobie problemy ze skórą. Gdy na dworze mróz, a w pomieszczeniach ciepło, skóra buntuje się – zaczyna się łuszczyć i ściągać. Właśnie wtedy nasilają się problematyczne zmiany skórne. Zobacz, jak je kontrolować, pielęgnować oraz co wywołuje zaostrzenie się chorób skórnych.

 1. ATOPIA
AZS czyli atopowe zapalenie skóry to wieloczynnikowa choroba zapalna skóry, u podłoża której leżą predyspozycje genetyczne połączone z ekspozycją na czynniki wyzwalające reakcję alergiczną (czyli alergeny).

Atopowe zapalenie skóry zimą wymaga specjalnej troski. AZS pojawia się bardzo często u dzieci. Dorośli również muszą dbać o dobrą kondycję swojej skóry.

W przebiegu AZS występują 4 typowe główne objawy:

 • suchość skóry,
 • stan zapalny,
 • świąd
 • wtórne zakażenia bakteryjne.
Atopii nie pomaga ogrzewanie pomieszczeń, przez co powietrze jest suche, co wpływa negatywnie na skórę. Dlatego należy jak najczęściej wietrzyć oraz nawilżać pomieszczenia. Osoby z AZS powinny unikać długotrwałych kąpieli w wannie, gdyż woda wysusza skórę, zdecydowanie lepsze będzie korzystanie z prysznica. Pamiętajmy, iż w tekstyliach: firanach, kocach czy dywanie gromadzą się alergeny roztoczy kurzu domowego, które bardzo zaostrzają zmiany skórne. Niekorzystnie wpływa także na nasz stan smog, szczególnie na alergików. Na atopowe zapalenie skóry pomocny będzie nawilżacz lub oczyszczacz powietrza oraz emolienty, które przywracają skórze jej funkcje barierowe, ograniczają suchość skóry i łagodzą towarzyszące objawy.

 1. ŁUSZCZYCA
Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry z nadmierną produkcją naskórka. Jest to choroba przewlekła, niezakaźna o podłożu genetycznym. Przeciętnie człowiek regeneruje skórę w ciągu 28 dni w przypadku osób dotkniętych łuszczycą jest to 3-4 dni. Choroba powoduje, że na ciele pojawiają się zmiany w postaci niewielkich plam. Plamy, czyli suche łuski zlokalizowane są najczęściej w  okolicy kolan i łokci, ale i na skórze głowy, bardzo często towarzyszy im stan zapalny skóry. Zmiany na skórze nasilają się szczególnie zimą, kiedy wzrasta ryzyko chorób: grypa, przeziębienie, stany zapalne zatok lub angina. W niskich temperaturach łuszczyca staje się bardziej dokuczliwa, ponieważ skóra jest bardzo wysuszona oraz brakuje jej słońca i witaminy D, które znacznie łagodzą chorobę. Ciepłe ubrania i suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniach nasilają objawy. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, suplementację witaminy D oraz dbanie o swoją odporność, najlepiej przez aktywny wypoczynek na słońcu – gdy tylko na chwilę się pojawi.

 1. POKRZYWKA
Pokrzywka to rodzaj wysypki skórnej, której towarzyszy świąd. Zmiany pokrzywkowe ograniczają się do jednej okolicy ciała lub mogą się rozprzestrzeniać na większej powierzchni. Pokrzywka z towarzyszącym jej nasilonym świądem i zmianami rumieniowymi stanowi jedno z najczęstszych schorzeń skóry. Może być bardzo niebezpieczna, gdy występuje w obrębie błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła, szczególnie, kiedy dochodzi do opuchlizny.

 1. SKÓRA NACZYNIOWA
Zimą, po wyjściu na mróz i powrocie do ciepłego pomieszczenia bardzo często pojawiają się na twarzy zaczerwienienia, skóra piecze i szczypie. Takie objawy zwykle występują u osób ze skórą naczynkową. Mogą to być objawy trądziku różowatego, który w sezonie zimowym często ulega zaostrzeniu. Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry twarzy. Podstawowe symptomy to uporczywy rumień, zaczerwienienie (rumień przejściowy), teleangiektazje, krosty i grudki.  Bardzo ważne jest, aby chronić skórę przed mrozem i wiatrem, stosując odpowiednie kremy, zawierające składniki zwężające i wzmacniające ściany naczyń (np. na bazie wyciągu z ruszczyka). Należy również ograniczyć alkohol, unikać ostrych potraw, chronić skórę przed promieniowaniem UV i absolutnie nie wolno korzystać z sauny.

 

KOSMETYKI PIELĘGNACYJNE IDEALNE NA ZIMĘ

W okresie zimowym powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o naszą skórę i  sięgać po produkty pielęgnacyjne na bazie lipidów. Dzięki nim unikniemy destrukcji płaszcza ochronnego skóry.

Owies Rhealba

Do codziennej pielęgnacji skóry bardzo suchej z licznymi zmianami skórnymi należy używać kremów, które zawierają wyciąg z młodych pędów owsa  Rhealba, ale również cynk i miedź, które doskonale przyczyniają się do regeneracji podrażnionej skóry. Balsamy i kremy nawilżająco-zmiękczające z wyciągiem z młodych pędów owsa, wykazują działanie łagodzące oraz zmniejszają stany zapalne i uczucie świądu. Warto poszukać w kosmetykach kompleksu Filaxerine, zawierającego niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 6 oraz kwasu 10 hydroksydecenowego, które odbudowują barierę ochronną skóry.

Kertyol

W przypadku łuszczycy należy stosować kremy o działaniu keratolitycznym, które również eliminują łupież oraz łagodzą podrażnienia. Tego typu kremy wspomagają redukcję zmian łuszczycowych ciała (łokcie, kolana) i skóry głowy, dzięki połączeniu uzupełniających się składników aktywnych. Formuła kremu powinna być oparta o kilka ważnych składników:

 • Zmikronizowana siarka to składnik aktywny o właściwościach złuszczających.
 • Kwas glikolowy normalizuje złuszczanie i wzmacnia działanie siarki.
 • Kertyol szybko i długotrwale łagodzi zaczerwienianie, swędzenie i działa antyzapalnie.
 • Gliceryna łagodzi i nawilża skórę dzięki właściwościom zmiękczającym.
 

# choroby skóry zima

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej