Atopowe Zapalenie Skóry

EKSPERT Magdalena Krajewska 07.06.2017
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym, nawracającym się schorzeniem. Objawia się suchością, zaczerwienieniem i świądem.

Osoby z rozpoznanym AZS muszą dbać o codzienną pielęgnację całej skóry, poprzez odpowiednią higienę, stosować preparaty nawilżające (emolienty), zwracać uwagę na środowisko w jakim żyją (temperatura i wilgotność powietrza) oraz na wiele innych czynników. U znacznej części osób dochodzi do poprawienia stanu skóry wystawionej na promieniowanie słoneczne, które jak dobrze wiemy może też być bardzo groźne.

 

W jaki sposób pielęgnować skórę atopową, aby słońce wpłynęło na nią korzystnie?

1. Otoczenie
Podstawą jest zadbanie o otoczenie. Zdecydowanie najlepsze jest połączenie opalania i kąpieli w wodach słonych. Nawilżenie powietrza powinno być wysokie, a chory musi unikać przegrzania, jak i nadmiernego pocenia.

2. Kremy z filtrem
Oczywiście nie można wyjść z domu bez zabezpieczenia skóry odpowiednim filtrem. Choć wybór preparatu nie jest łatwy, generalną zasadą jest aby osoby z AZS stosowały filtry mineralne, ponieważ mają one mniejsze ryzyko podrażnień. Kremy te w swoim składzie zawierają tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Dodatkowo trzeba być bardzo ostrożnym i nie dopuścić do poparzenia, najlepiej powoli, z dnia na dzień zwiększać czas przebywania na słońcu.

3. Odpowiednie nawilżenie
Po zakończeniu opalania należy zmyć kremy przeciwsłoneczne i porządnie nawilżyć skórę za pomocą emolientów, które nakłada się co ok. 4 godziny.

4. Nawodnienie organizmu
Osoba z atopowym zapaleniem skóry nie powinna dopuścić do jej przesuszenia, zaś długie przebywanie na słońcu, a co za tym idzie odwodnienie, temu służą. Właśnie z tego powodu nie powinno się wychodzić na słońce bez dużej butelki wody.

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej