Alergie skórne. Jak sobie z nimi radzić?

EKSPERT Dr Ewa Minkowska 13.03.2018
Alergie skórne dzielimy na pokrzywki, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy. Pokrzywka alergiczna manifestuje się pojawieniem się na skórze bąbla pokrzywkowego, który jest wynikiem uwalniania histaminy z mastocytów skórnych, oraz wielu innych mediatorów zapalnych. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Bąble pokrzywkowe mogą utrzymywać się przez kilkanaście minut lub kilka godzin, a następnie ustępują bez pozostawienia śladu. Mówimy wówczas o pokrzywce ostrej. Jeśli utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą.

Ostre pokrzywki są najczęsciej wywołane przez leki, pokarmy, pyłki lub przez kontakt z roślinami, lateksem, naskórkiem zwierząt.
Leczenie pokrzywek polega na eliminacji alergenu z otoczenia pacjenta oraz leczeniu farmakologicznym.

Atopowe sapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu genetycznym. Zmiany skórne występują pod postacią zaczerwienienia, sączenia, strupów. Skóra jest sucha, a zmianom skórnym towarzyszy świąd. W okresie niemowlęcym objawy choroby pojawiają się na skórze twarzy i głowy.W późniejszym okresie mogą sie pojawić w zgięciach łokciowych oraz kolanowych, na nadgarstkach oraz skórze kończyn i tułowia.
Czynnikami wywołującymi chorobę, są alergeny pokarmowe, powietrznopochodne, sierść zwierząt, wełna owcza. Jednym z głównych objawów choroby jest świąd, który zaostrza się po spoceniu lub po silnych emocjach. Świąd powoduje drapanie, które doprowadza do mechanicznego uszkodzenia naskórka. W przypadku tym może dojść do wystąpienia wtórnej infekcji bakteryjnej oraz grzybiczej.
Postępowanie profilaktyczne polegające na znalezieniu i wykluczeniu alergenów, oraz leczenie farmakologiczne w tym przypadku nie jest wystarczające. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane są codzenne kąpiele z użyciem emulsji osłaniających oraz stosowanie emolientów. Emoliwnty są substancjami natłuszczającymi, które przywracają skórze funkcję naturalnej bariery, odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, redukują świąd.

Wyprysk kontaktowy jest alergiczną chorobą skóry wywołaną alergenami zewnętrznymi. Manifestuje się występowaniem na skórze grudek wysiękowych oraz pęcherzyków. Najczęściej uczulają metale: nikiel, chrom, kobalt. Kolejne istotne alergeny to: guma, barwniki zawarte w farbach do włosów i rzęs, w kosmetykach, ubraniach, futrach; formalina zawarta w ubraniach, kosmetykach, szamponach; terpentyna; substancje zapachowe.
Wyprysk kontaktowy niealergiczny jest wywołany czynnikami drażniącymi. W tym przypadku najczęstszymi czynnikami drażniącymi są środki piorące, detergenty, roztwory kwasów i zasad. Podstawowe znaczenie w zapobieganiu choroby ma przerwanie kontaktu z substancją drażniącą. W każdym przypadku powinna być przeprowadzona diagnostyka wyprysku, polegająca na przeprowadzeniu testów płatkowych.

Wyżej opisane dermatozy o podłożu alergicznym wymagają leczenia farmakologicznego oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Zalecane jest unikanie mydeł, w zamian stosowanie preparatów o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. W skład emulsji lub żeli może wchodzić owies biały Rhealba, który ma właściwości łagodzące, regenerujące, odżywcze, nawilżające oraz przeciwutleniające. Wskazane jest stosowanie emolientów. Zawarty w nich kwas beta glicerynowy niweluje świąd, hydroxydacina poprawia nawodnienie poprzez stymulowanie syntezy filagryny. Natomiast odbudowę hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry zapewnia olej kokosowy i szafranowy. Pomocne są również substancje zatrzymujące wodę w naskórku takie jak: mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz zapobiegające jej utracie ceramidy, fosfolopidy i woski.

 

Zobacz również

EkspertKarolina Zwierkowska
30.01.2019

Dieta dla urody - co jeść zimą, by skóra zachowała promienny wygląd?

czytaj więcej
EkspertKarolina Zwierkowska
09.01.2019

Makijaż karnawałowy dermokosmetykami? Najlepsze produkty do makijażu z apteki!

czytaj więcej