ABC kąpieli małego atopika

09.10.2018

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, na którą cierpi około 20 procent ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Sucha skóra malucha jest wtedy szczególnie podatna na podrażnienia i otarcia, a dokuczliwy świąd dodatkowo stresuje dziecko i nasila objawy atopii. Pielęgnacja skóry malucha z AZS wymaga dodatkowej dawki cierpliwości i przestrzegania kilku zasad, które pozwolą złagodzić objawy atopii.

Przygotowanie do kąpieli – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę wody. Gorąca kąpiel nie jest wskazana przy delikatnej skórze malca, dlatego pamiętaj, by kąpać malucha w wodzie o temperaturze maksymalnie 37*C. Warto również przegotować wodę kilka minut, jeśli ta jest mocno chlorowana. Dlaczego? Ponieważ chlor silnie wysusza skórę, co w przypadku AZS może prowadzić do bolesnych podrażnień.
Mimo, żepluskanie w wannie często jest dla dziecka przyjemnością, postaraj się, aby kąpiel nie trwała dłużej niż 10 minut. Dłuższa może naruszyć naturalną warstwę hydrolipidową naskórka i w efekcie doprowadzić do podrażnień oraz wysuszenia. W przypadku starszych dzieci warto również wybrać krótki prysznic zamiast kąpieli, a tę odbywać z dzieckiem sporadycznie.

Czym myć malucha z AZS?                                       

Wrażliwa i delikatna skóra wymaga używania delikatnych środków myjących. Zrezygnuj ze zwykłego mydła. Jego zasadowy odczyn (pH = 9) sprawi, że skóra dodatkowo ulegnie ściągnięciu, co może doprowadzić do pękania naskórka i zakażeń. W kąpieli atopika najlepiej sprawdzą się preparaty na bazieemolientów, czyli olejów roślinnych o działaniu okluzyjnym i wyciszającym świąd, takich jak olej z młodych pędów owsaRhaelbao działaniu łagodzącym podrażnienia, odżywczym i gojącym.
Doskonałym dodatkiem do kąpieli będzie płyn lub emulsja, które wlewamy bezpośrednio do wanienki. Zwróć uwagę, czy dany kosmetyk ma właściwości myjące. Preparaty do pielęgnacji skóry atopowej pozbawione są substancji potencjalnie drażniących, takich jak SLSi SLES, które odpowiadają za spienianie kosmetyku. Jako preparat myjący wybierz żel lub emulsję, która posiada naturalny odczyn pH=5,5 i delikatną bazę myjącą, nie zawiera za toparabenów, substancji zapachowych oraz mydła.

A po kąpieli?

Zaraz po kąpieli osusz skórę dziecka miękkim ręcznikiem, pamiętając o tym, aby jej nie pocierać, a delikatnie przykładać materiał, który wchłonie wodę. Skóra atopika bardzo szybko traci wilgoć, dlatego czas, w którym zabezpieczymy skórę malucha przed utratą wody, jest bardzo ważny. Pamiętaj o zasadzie 5 minut – zaraz po osuszeniu ciała malucha, do 5 minut po zakończeniu kąpieli nanieś na jego skórę balsam lub krem oparty na emolientach, który stworzy na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, a skóra lepiej wchłonie dobroczynne składniki.
Zadbaj również o to, aby przygotować malucha do snu, zaraz po kąpieli. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na stan skóry z AZS, dlatego warto wywietrzyć pokój, w którym śpi dziecko, szczególnie w okresie grzewczym. Wybierz również dla malucha ubranka z przewiewnego, bawełnianego materiału. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, a zaburzona cyrkulacja może sprawić, że na skórze pojawią się dodatkowe podrażnienia.
Pielęgnacja atopowej skóry malucha może stanowić nie lada wyzwanie dla rodziców, jednak przestrzegając kilku prostych zasad i stosując delikatne kosmetyki oparte na naturalnych emolientachpozwolą nie tylko uchronić malucha przed nieznośnym swędzeniem, ale również pozwolą złagodzić dokuczliwe podrażnienia i suchość skóry.

Zobacz również

20.12.2018

Bądź piękna na Święta!

czytaj więcej
03.10.2018

Parabeny, SLS'y – czy na pewno szkodzą?

czytaj więcej